Koupě bytu: na co si dát pozor (díl první)
Do advokátní kanceláře ke mně přicházejí lidé, kteří kupují anebo prodávají byt, dům nebo zahradu. A ptají se často na podobné věci. A často také společně zjišťujeme, že je potřeba vyhnout se podobným chybám. Těch základních chyb je celkem pět.
✅ Rada první: Neukvapte se při uzavírání smlouvy o rezervaci nemovitosti nebo smlouvy o smlouvě budoucí.
Tyhle smlouvy vám může realitní kancelář nebo druhá strana obchodu předložit k podpisu už při prohlídce nemovitosti, pokud se vám nemovitost líbí a máte o ni zájem. Často s tvrzením, že si tím nemovitost jen zajistíte, aby ji nenabízeli dalším zájemcům a nebyla dál v aktivní inzerci, a že "opravdové" smlouvy pak samozřejmě můžete vzít ke kontrole svému právníkovi, než se budou podepisovat.
Jenže i ve smlouvě rezervační nebo smlouvě o smlouvě budoucí už může být dohodnuto cokoli závazně (tj. vynutitelně, žalovatelně). Nejde jenom o sumu kupní ceny, dá se tam řešit existence zajištění zaplacení kupní ceny (zda bude úschova u realitní kanceláře, advokáta anebo v bance). Často tam jsou zmíněné lhůty. Můžete tam ale bez patřičné kontroly podepsat i něco opravdu důležitého, souhlasit s něčím, s čím by vám váš advokát nedoporučil souhlasit.
Co tím chci říci? Už tyhle první smlouvy, jakkoliv krátké, by měl vidět před jejich podpisem váš právník. Proč? Protože jde o obchod za miliony korun. Protože i v nich se dají sjednat důležité parametry toho obchodu.
✅ Řešíte koupi nebo prodej domu či bytu? Podívejte se, jak Vám mohu být nápomocná jako advokát na Vaší straně, aby vše proběhlo podle Vašich představ.
✔ Na toto téma přednáším občas pro veřejnost. Můžete se podívat na Facebook, zda není vypsaná přednáška jako událost.
✔ Můžete mi také nechat na sebe e-mail zde, pro zasílání newsletteru. Článek s další chybou při koupi nemovitosti bude následovat.